СКРИВЕНИ КУРИКУЛУМ И ИМПЛИЦИТНЕ ТЕОРИЈЕ НАСТАВНИКА КАО ОДРЕДНИЦЕ ОБРАЗОВНО-ВАСПИТНОГ ПРОЦЕСА
PDF (Latinica)

Кључне речи

имплицитне теорије
скривени курикулум
наставници
саморефлексија
целоживотно учење

Сажетак

Курикулум, као значајни документ школе, предмет је бројних истраживања и расправа у образовно-васпитном процесу. Када говоримо о курикулуму, незаобилазно је разјаснити и осветлити и појам скривеног курикулума. Он се дефинише као дискрепанција између онога што подразумева службени курикулум и онога што се одвија у школама. Скривени курикулум у знатној мери може имати утицаја на квалитет образовања, јер подразумева целокупно окружење у којем ученици уче. С обзиром на то да су наставници одговорни за имплементацију курикулума, од њих се очекује да пренесу ученицима све оне вредности које формалним курикулумом нису обухваћене. Преношење вредности најчешће се одвија путем имплицитиних порука, а често ни наставници, а ни ученици нису свесни тих порука. Имплицитна теорија наставника представља уверења и вредности наставника о томе како наставник перципира ученика, коју теорију учења примењује и како перципира детињство. Наиме, скривени курикулум постаје саставни део имплицитне теорије наставника. У настави која је фокусирана на ученика, наставник и даље има централну улогу, тако да се може рећи да је његова имплицитна теорија интегрални део за остваривање образовно-васпитне праксе. Налази приказаних релевантних истраживања потврђују тезу да скривени курикулум може имати снажнији утицај у односу на службени курикулум. У светлу савремене образовне парадигме о целоживотном учењу, импликације овог рада огледају се у истицању улоге наставника као рефлексивног практичара који своју праксу континуирано истражује и преиспитује.

PDF (Latinica)
Creative Commons License

Овај рад је под Creative Commons Aуторство-Nекомерцијално-Без прераде 4.0 Интернационална лиценца.